Pediatric Rare Tumours Network – European Registry (PARTNER) jest projektem którego realizacja rozpoczęła się 1 stycznia 2018 roku i potrwa 3 lata. W jego ramach rozwijana jest nowy europejski rejestr dotyczący bardzo rzadkich nowotworów (VRT) u dzieci, nad którym pracują specjaliści w dziedzinie onkologii dziecięcej z 18 krajów. Powstały rejestr stanie się docelowo częścią Europejskiej sieci referencyjnej dotyczącej raka u dzieci i młodzieży – ERN PaedCan. Koordynatorem projektu jest Szpital Uniwersytecki w Padwie, który przewodzi konsorcjum 6 instytucji oraz prowadzi współpracę z dalszymi 18 instytucjami partnerskimi. Rolą Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest koordynacja współpracy z krajami przeznaczającymi niskie nakłady na opiekę zdrowotną oraz przygotowanie posiadanego rejestru pacjentów do połączenia z nowo tworzoną siecią referencyjną.
Choroby rzadkie dotykają milionów Europejczyków, jednak bywają trudne do zdiagnozowania, leczenia i badania, ponieważ populacja pacjentów, a także specjaliści w tej dziedzinie są rozproszeni po całej Europie. W celu ułatwienia współpracy specjalistów z różnych krajów, Komisja Europejska prowadzi działania wspierające tworzenie nowych rejestrów chorób rzadkich które służą wymianie informacji o przebiegu i leczeniu pacjentów. Jednym z narzędzi wsparcia nowych rejestrów są granty przyznawane w ramach Trzeciego Wieloletniego Program Zdrowia Unii Europejskiej
Artykuł o wynikach projektu w SciTech Europa Quarterly strony 274 – 275
Artykuł o wynikach projektu Magazynie PE
Tweet PE o projekcie PARTNER
Kierownik projektu : prof. dr hab. Ewa Bień
Tytuł i akronim : PARTNER – Pediatric Rare Tumours Network – European Registry, nr. grantu 777336
Źródło finansowania: Trzeci Wieloletni Program Zdrowia UE na lata 2014-2020
Budżet GUMed: 215.796,73 PLN
Budżet całkowity konsorcjum: 666.644,24 EUR (ok. 2.779.000 PLN)
Partnerzy konsorcjum projektowego: Azienda Ospedaliera di Padova (Koordynator projektu, Włochy), St. Anna Kinderkrebsforschung (Austria), Klinikum Dortmund gGmbH (Niemcy), Eberhard Karls Universitaet Tuebingen (Niemcy), Institut Curie (Francja), Gdanski Uniwesytet Medyczny (Polska).
Strona www: www.raretumors-children.eu